Naše aktivnosti
Capoeira
Autor: Vjeran Starčić, 15. 6. 2023.

I ove godine učenici produženog boravka imali su zadovoljstvo sudjelovati na satu capoeire u Školi Beira do Rio. Trener Alen pokazao nam je što su učenici naše škole, koji treniraju, naučili.

Igra capoeire odvija se unutar kruga kojeg formiraju capoeiristi, to smo danas bili mi. Capoeira se radi uz glazbu pa smo čuli kako zvuči pandeiro i berimbau. Učitelj Alen je svirao i vodio pjesmu u kojoj smo i mi sudjelovali, te time pomagali u stvaranju energije koja vodi capoeiriste u igri.

Glavne aktivnosti ove sjajne grupe su radionice capoeire za djecu u kojim se osim fizičkog dijela treninga protežu i principi capoeire te filozofija koja promovira jednakost, suradnju i važnost grupe kao podrške , a u capoeira igri kroz nadmudrivanje pokretima djeca uče kako kontrolirati negativne emocije i ispoljiti ih na prihvatljiv način, kako na provokaciju ostati smiren, kako biti svoj, a pritom uvažavati suigrača.

Capoeira je do danas uspjela sačuvati svoju jedinstvenost, te je u cijelom svijetu prepoznata kao borilačka vještina koja razvija tijelo i duh u punom smislu tih riječi, brižno njegujući svoju povijest, kulturu, tradiciju i filozofiju više od 500. godina.

Uživali smo i veselimo se idućem susretu.

U capoeiri nema natjecanja, nema pobjednika; postoji samo poštovanje, igra, pokret, glazba, zabava….