Amber alert

« Listopad 2024 »

Promicanje prometne sigurnosti i kulture u osnovnoškolskom obrazovanju
Autor: Tina Bošković Sertić, 17. 10. 2024.

Prevencija i edukacija školske djece kao najugroženijih sudionika u prometu ključno je pitanje u osiguravanju njihove sigurnosti. Djeca, kao pješaci i biciklisti, često su najugroženija zbog svoje nedovoljne svijesti o opasnostima i pravilima u prometu. Kako bi se smanjio rizik od prometnih nesreća, u školi je primijenjeno nekoliko ključnih strategija:

Prometna kultura i pravila integrirana su u kurikulume, no isto tako, učenici su ranije ovof mjeseca sudjelovali u edukaciji Sigurno u prometu u Domu mladih. Učenici su tada ponovili osnovna pravila poput prelaska pješačkog prijelaza, važnosti korištenja pješačkih semafora, kao i nošenja reflektirajuće opreme.

Učenici koji su uključeni u program produženog boravka, uz angažman učitelja, potaknuti su na promišljanje o sigurnosti u prometu te su izradili plakat s prometnim pravilima. Isto tako, učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost i uz učiteljicu Likovne kulture sudjeluju u vizualnom uređenju škole, izradili su plakat o prometnoj sigurnosti.

Učenici naše škole priključili su se šesnaestom izdanju Državnog natjecanja u poznavanju prometnih propisa za osnovnoškolce na Prometnoj Učilici. Prometna Učilica je već 17 godina važan čimbenik u prevenciji i edukaciji školske djece kao najugroženijih sudionika u prometu. Program se provodi u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa RH za razdoblje od 2021. do 2030. godine.

Imenovana je koordinatorica za sigurnost djece i učenika u prometu. Održan je državni stručni skup 4. rujna ove godine, u organizaciji Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i Agencije za odgoj i obrazovanje, koji je istaknuo važnost unaprjeđenja edukacije iz područja prometne sigurnosti kod djece i mladih.