Amber alert

« Srpanj 2024 »

Naše aktivnosti
Svjetski dan origamija
Autor: Tina Bošković Sertić, 14. 11. 2022.

Učenici produženog boravka na kraju tjedna obilježili su Svjetski dan origamija. Origami (japanski oru– savijati i kami– papir) je tradicionalna japanska umjetnost savijanja papira u različite oblike, bez upotrebe škara i ljepila. Ova tehnika stara je više od pola tisućljeća.

Osim što ova drevna vještina može poslužiti kao razonoda za cijelu obitelj, origami također omogućuje djeci da otkrivaju i rješavaju probleme. Savijanje papira djeluje pozitivno na kreativnost i prostornu percepciju, a sljedeći striktne i precizne upute mali i veliki kreativci imaju priliku postati precizniji i spretniji u radu rukama.

Slaganje origamija ima mnoštvo pozitivnih učinaka – pomaže kod hiperaktivnosti i pridonosi postizanju bolje koncentracije. Preporučuje se također i za vježbanje fine motorike ruku, poboljšanje pamćenja i izoštravanje logičkog razmišljanja.

Sve što je potrebno za stvaranje pravih malih umjetničkih djela su komad papira, dobre upute i nekoliko minuta slobodnog vremena. List papira u nekoliko poteza može se transformirati u nevjerojatno živopisne figure životinja, ljudi i predmeta.

Mi smo inspirirani pročitanom slikovnicom “Cic i Mic” izradili mačke.

Svjetski dan origamija obilježen je u sklopu eTwinning projekta „Škola je škola a boravak fora“.