preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Centar" Rijeka

Login
Amber alert

Vitamin C(entar)

Dan sigurnijeg interneta

Mjere opreza

 

Sigurno na internetu

  

  Video

  Više informacija

 

Video o školi

Kalendar
« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Korisni linkovi
Dnevni tisak
obrazovanje
Cyberbullying

Brojač posjeta
Ispis statistike od 26. 5. 2022.

Ukupno: 72961
Himna škole

 

 

eTwinning škola

obrazovanje

 

ZABAVA

 

Produženi boravak

Naše aktivnosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mjesec hrvatske knjige
Autor: Tina Bošković Sertić, 7. 11. 2022.

U sklopu eTwinning projekta Uz čitanje riječi rastu učenici produženog boravka obilježili su Mjesec hrvatske knjige.

Mjesec hrvatske knjige ove godine posvećen je mladima jer je 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Naglasak je na dva ključna pojma - knjigu i knjižnicu, a izabran moto je Misli na sebe – čitaj!

 


Aktivnosti smo započeli razgovorom i kvizom zašto uopće trebamo čitati. Učenici su saznali da će im čitanjem memorija biti bolja, da čitanjem razvijaju pamćenje, percepciju, poboljšavaju razumijevanje i zaključivanje, lakše će se izražavati, imat će bogatiji riječnik kojim će lakše izražavati svoje osjećaje i mišljenja i razvijati maštu.

Učenici su uredili prostoriju u učionici kao kutak za čitanje u kojem mogu samostalno čitati razne knjige, časopise i stripove iz razredne knjižnice. Prva knjiga koju smo pročitali bila je moderna bajka hrvatske autorice Andrijane Martić Vitez Akul i kralj koji se preigrao. Ovisnost o ekranima, igricama, internetu, posljedice i svakako zaključak da u životu treba mjesta za prijatelje, ljubav, druženja uživo, smijeh, igre u prirodi… Učenici su nadahnuti pričom izradili reklamni plakat za knjigu.

Uslijedila je knjiga Neobična knjižničarka Kašimira Huseinovića o jednoj neobičnoj knjižničarki u najvećoj gradskoj knjižnici najvećeg grada na svijetu koja ima veliki problem. Naime nastala je pobuna na dječjem odjelu, pomiješala se zbilja i mašta. Propisani lijek: čitanje.

Kakvo stanje je u Dječjoj knjižnici Stribor u Dječjoj kući provjerili smo 3.11. Dočekale su nas dvije knjižničarke i ispričale nam priču o ovom sjajnom mjestu u kojem se ruše sve predrasude o knjižnici kao mjestu dosade i tišine.

Učenici 3. i 4. razreda naučili su da je signatura oznaka smještaja knjige i druge građe u knjižnici s pomoću koje se građa pronalazi. Bilježi se na hrptu, odnosno omotu knjige i u kataložnom zapisu.

U knjižnicama signaturu najčešće čini skraćena stručna oznaka, prva tri slova autorova imena i početno slovo naslova knjige. Nakon toga su zaigrali igru potrage knjige po signaturi. Najmlađima je knjižničarka pročitala slikovnicu Izgubljene priče. Učenici koji su već članovi knjižnice posudili su knjige, a oni koji će tek postati dobili su upute kako to učiniti.

Za kraj tjedna učenica 4.razreda pročitala nam je knjigu Gricko čudovište koje gricka knjige Emme Yarlett. Maleno žuto čudovište potaklo nas je da izradimo kreativne straničnike u tehnici origami I stvorimo nova čudovišta. Iako se približava kraj Mjeseca hrvatske knjige to ne znači da boravkaši prestaju s aktivnostima vezanim za knjigu, knjižnicu, riječi…..

 

„Knjiga nije hrana, ali je poslastica.” –Tin Ujević





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju