Razredna nastava u Istri
Autor: Tina Bošković Sertić, 23. 5. 2022.

Učenici razredne nastave OŠ Centar i PŠ Orehovica su u petak 20. 5. 2022. bili na terenskoj nastavi u Istri. Posjetili su Pazin, Motovun i najmanji grad na svijetu, Hum.

Polazak je bio iz Rijeke u 8:00 h. Vozili su se Tunelom Učka pa dalje Ipsilonom do Pazina, grada smještenog u središtu istarskog poluotoka. Posjetili su stari dio grada koji je smješten nad strmim liticama ispod kojih se nalazi ponor rječice Pazinčice tvoreći tako geološki fenomen poznat kao Pazinska jama. Nad liticom ponora Pazinčice podignut je Pazinski kaštel koji slovi za najveću i najbolje sačuvanu utvrdu u Istri. Prvi se put spominje pod nazivom Castrum Pisinium u darovnici njemačkog cara Otona II. Danas su u Kaštelu smještene izložbe Etnografskog muzeja Istre i Muzeja grada Pazina. Posjetili su Etnografski muzej u kojem su sudjelovali i u radionici izrade lutaka od krpica. Nakon kraćeg odmora krenuli su prema Motovunu. Vožnja dolinom Mirne do jednog od najljepših gradova na Mediteranu. Motovun se, poput mnogih starih istarskih gradića smjestio na brijegu. Po dolasku prošetali su gradom (gradska vrata s kulom, renesansna gradska palača, gradska loža, župna crkva Sv. Stjepana, srednjovjekovni raspored ulica, gradske cisterne…). Prošetali su i motovunskim zidinama koje su se počele graditi još u 11. stoljeću da bi se do 16. stoljeća pojačavale kulama. Najviše su uživali u slobodnom vremenu u gradu Velog Jože. Na povratku prema Rijeci zaustavili su se u Humu, najmanjem gradu na svijetu. Postoji legenda o nastanku ovoga iznimnoga grada koja kaže da je Hum nastao kao zadnji od svih mjesta u dolini rijeke Mirne. Za njega je ostalo premalo kamena te su divovi izgradili najmanji grad na svijetu. U njemu postoje svega tri reda kuća i dva reda ulica. Razgledali su i aleju glagoljaša te su se zaustavili pored jednog od spomenika. Podignuta 1977. godine uz cestu od Roča do Huma, aleja sadrži 11 spomenika u čast prvom hrvatskom pismu, glagoljici. Povratak u Rijeku bio je u kasnim popodnevnim satima.

Nataša Mesaroš Grgurić