"Andrija Maurović: 110 naslovnica za 110 godina"
Autor: Snježana Carević Tomac, 17. 10. 2011.

U suradnji Gradske knjižnice Rijeka i antikvarijata Mali neboder otvorena je 17. listopada 2011. godine izložba Maurovićević ilustriranih naslovnica književnih djela kojom je ujedno otvoren ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige.

U sklopu Pričaonice odradili smo sat terenske nastave i posjetili Narodnu čitaonicu gdje smo imali prilike upoznati rad našeg poznatog ilustratora i strip crtača.

Učenici su bili podijeljenih mišljenja. Nekima su se ilustracije jaaaaako svidjele, dok su drugi više za suvremenija rješenja.

Onima koji nisu bili preporučamo odlazak, a kao kratku pripremu pročitajte ukratko nešto o autoru.

više slika pogledajte u fotogaleriji

Bogdana Čiča, knjižničarka

Andrija Maurović (1901.-1981.) jedan je od utemeljitelja tzv. autorskog stripa Zagrebačke škole. Na stripu je počeo raditi 1935. godine surađujući sa zagrebačkim dnevnikom »Novosti«, u kojemu izlazi njegova »Vjerenica mača« koja označava početak hrvatskoga stripa. Plodno je surađivao i s mnogim drugim novinama i časopisima kao što su »Jutarnji list«, »Koprive«, »Ženski svijet« i »Kulisa«, a objavljivao je i u zabavnicima »Oko« i »Mickey Strip«, »Horizont«, »Plavi vjesnik« i »Modra lasta«. Ime mu je uvršteno u Svjetsku enciklopediju stripa (World encyclopedia of comics).

više slika pogledajte u fotogaleriji

Bogdana Čiča, knjižničarka