Ambasadori Čistog podzemlja
Autor: Tina Bošković Sertić, 17. 10. 2023.

Nakon brojnih akcija čišćenja i nastojanja da se adekvatno zaštite naše špilje i jame, Čisto podzemlje pokrenulo je i veliki edukativni projekt u osnovnim školama diljem Hrvatske koji se provodi uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja te je pozitivno ocijenjen i od strane Agencije za odgoj i obrazovanje. Nositelj projekta je Zagrebački speleološki savez, a u njegov razvoj i provedbu uključeni su speleolozi i ljubitelji krša iz cijele Hrvatske. Ambasadori Čistog podzemlja su iskusni speleolozi koji osnovnoškolcima diljem zemlje pričaju o uzbuđenjima i opasnostima istraživanja jama. Pilot projekt edukacije započeo je u Primorsko-goranskoj županiji tijekom školske godine 2023./2024., nakon čega je u planu je i skoro širenje na ostatak krških županija Hrvatske.

Na radionici održanoj u utorak 17. listopada učenici su imali prilike iz prve ruke doznati o važnosti zaštite krškog podzemlja. S voditeljicom radionice, Evom Fućak, upoznali su se sa zaštitom špilja i jama, razgovarali o rezervoarima pitke vode, staništima svjetski jedinstvene faune i posebnih geološkim fenomenima. Izuzetna nam je čast da smo imali priliku razgovarati o ovoj temi s iskusnom speleologinjom i vrsnom edukatoricom, Evom Fućak.