PŠ Orehovica

« Ožujak 2024 »

Mjesec hrvatskoga jezika; Dani hrvatskoga jezika
Autor: Administrator , 15. 3. 2022.

Hrvatski jezik slobodno se razvija, njime se slobodno piše i govori, a od 1. srpnja 2013. postao je i službeni jezik Europske unije. Hrvatskim se jezikom kao materinskim jezikom služi više od 5,5 milijuna ljudi i njemu u čast svake se godine održava manifestacija Dani hrvatskoga jezika.

Mjesec hrvatskoga jezika počinje 21. veljače, na Dan materinskoga jezika, a traje do 17. ožujka. Dani hrvatskoga jezika započinju 11. ožujka, a završavaju 17. ožujka. Slave se od 1997. godine i njima se želi istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika i svih njegovih narječja i dijalekata.

Manifestacija je utemeljena u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika koja je objavljena 17. ožujka 1967. godine. Deklaraciju su objavili hrvatski jezikoslovci nezadovoljni položajem hrvatskoga jezika koji je tada bio tek lokalna varijanta srpskoga jezika.

Kao i svake godine, naša se škola uključila u obilježavanje ove manifestacije. Učenici 5. razreda uočavali su jezične pogreške u svojoj blizini te su poput pravih jezičnih superheroja “uhvatili” sve ono pogrešno i na taj način “očistili” jezik od svih nepravilnosti s kojima se svakodnevno susrećemo.

Učenici 6. razreda svoju su kreativnost iskazivali u izradi straničnika na kojima su se, osim šljokica, našli najljepši stihovi o hrvatskom jeziku. Vizualizirali su neke hrvatske frazeme i osmišljavali rebuse čija su rješenja bila vezana upravo uz hrvatski jezik. Izdvajali su jezične savjete, pisali glagoljicom te prevodili tuđice.

Sa svojom učiteljicom Andreom Fodor Matijević povezali su ugodno i korisno, a ostale njihove radove pogledajte u prilogu.

Na satu hrvatskoga jezika učenici 7. razreda čitali su s učiteljicom Tanjom ulomak iz lektirnog djela Sadako hoće živjeti te su, pod vodstvom učenika Luke Sorole, izrađivali ždralove u origami tehnici. Zabavili su se i naučili raditi origami.

Sat hrvatskoga jezika u Institutu

Učenici 7. i 8. razreda sa svojom su učiteljicom Tanjom prisustvovali predavanjima Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koja su organizirana u povodu obilježavanja Dana hrvatskoga jezika. Naše učenike najviše je zanimalo predavanje Jezik društvenih mreža

Priloženi dokumenti:
DANI_HRVATSKOGA_JEZIKA_5._I_6._RAZRED.pdf (5.37 MB)