Nagradni posjet Krku učenika 6. razreda
Autor: Administrator , 24. 11. 2021.

Zahvaljujući pobjedi na nagradnom natječaju Udruge Žmergo "Ne okolišaj!" učenici 6. razreda naše škole 11.11.2021. posjetili su Reciklažno dvorište Treskavac, Crkvu svete Lucije u Jurandvoru i grad Krk.

IZVJEŠĆE SA IZLETA NA OTOK KRK

6.r. O.Š. CENTAR  RIJEKA

Dana 11.11.2021.posjetili smo otok Krk.

Polazak je bio u 8:00 h sa Trga bana Josipa Jelačića.

Prvo smo posjetili reciklažno dvorište Treskavac. Ono je smješteno na dijelu otoka koje nije u blizini naselja i pravi je primjer dobrog sustava gospodarenja otpadom.

Prvo smo ušli u sortirnicu, nije baš lijepo mirisalo, ali preživjeli smo. Tu se na trakastom transporteru rasuti otpad transportira iz prizemlja na kat, gdje se ručno sortira plastika, papir, karton i limenke. Vidjeli smo stroj koji usitnjava krupniji biljni otpad od kojeg nastaje kompost. Taj kompost je izvrstan za sadnju povrća i voća, pa ga otočani kupuju od komunalnog društva Ponikve . Prodaje se u jumbo vrećama i svima je prijevoz besplatan, a jedna vreća košta 300,00kn.

Slikali smo se pored bala plastike i limenki, te bale izgledaju šareno i zanimljivo, a teške su oko 400 kg. Zanimljivo je to što je na krovu sortirnice postavljen solarni sustav napajanja, pa se svi strojevi koji trebaju električnu energiji tim putem napajaju.

Naš voditelj kroz reciklažno dvorište sve nam je objasnio, a i našalio se da ukoliko ne budemo htjeli učiti uvijek možemo tu doći raditi, jer uvijek trebaju radnika. Nismo baš bili oduševljeni tom idejom.

Nastavili smo put prema Jurandvoru. U crkvi sv. Lucije poslušali smo predavanje o bašćanskoj ploči.

Kupili smo suvenire, uglavnom ogrlice i privjeske na glagoljici, odmorili se, marendali i krenuli put grada Krka.

Tu smo imali dva sata slobodnog vremena za šetnju. Uživali smo u sunčanom vremenu uz sokove i sladolede.

Povratak je bio u 14 h.

Željno iščekujemo neki novi izlet!

Nela: Jako mi se svidjelo, rado bih ponovila sve.

Lana: Najdraži dio izleta bilo mi je slobodno vrijeme koje sam iskoristila za upoznavanje grada  Krka.

Ana: Hvala Žmergo!!